čtvrtek 31. ledna 2008

Násobení celých čísel

Dnes jsme v hodině matematiky i IKV opakovali sčítání a odčítání celých čísel, u počítačů pomocí excelu. Vysvětlovali jsme si pravidla, jak psát čísla pod sebe a pomáhat si při složitějších příkladech. Zároveň jsme si udělali malý úvod do násobení celých čísel. Psali jsme i krátkou písemku na +/-. Za domácí úkol je z rozdaného pracovního listu úloha 1 a 2.
Chci všem dětem poděkovat za práci, kterou v hodinách odvádějí zejména sami pro sebe. Věřím, že plněním domácích úkolů a tím, že se děti ozvou, pokud bude s něčím problém, dokážeme výsledek každého jednotlivce do konce druhého pololetí postupně zlepšovat. :-) Za odměnu obrázek fraktálu, obrázku, který vytváří počítač na základě matematických rovnic.

úterý 29. ledna 2008

Absolutní hodnota

Dnes jsme s dětmi znovu probrali příklady s absolutní hodnotou, za domácí úkol mají spočítat příklady, které jsme opsali z tabule, najdete i ZDE. POtom děti v excelu pracovali se dvěmi soubory. DO jednoho mi měli vepsat domácí úlohu se čtvercem a zkontrolovat si, zdali měly součty připravené dobře a odeslat mi emailem. Viz. soubor čtverec. Všichni měli pracovat se souborem čísla, který za děti sám kontroloval, jestli výpočty s celými čísly jsou správně nebo ne.

pondělí 28. ledna 2008

Procvičování sčítání, odčítání

Psali jsme v pátek písemku, počítali jsme úlohy ze sbírek. Řešili jsme hlavolam, jak do tabulky 3x3 vepsat číslice 1 až 9, každou maximálně jednou, k číslicím dopíšeme znaménka. Na okraj tabulky si napíšeme součty vždy tří číslic v každém řádku, sloupci i dvou uhlopříčkách. Tyto součty (celkem 8 čísel) také sečtětě! Vítězem našeho hlavolamu bude ten, komu se podaří vepsat čísla do tabulky tak, aby tento závěrečný součet byl co nejmenší. Tento hlavolam byl také za domácí úkol na úterý.

čtvrtek 24. ledna 2008

Bojujeme s celými čísly

Tak jsme opět počítali s celými čísly, zítra zkusíme krátký test na toto téma. Jako dobrovolný úkol je vypracování domina. Děti nemají látku v žádné učebnici, proto pracujeme v hodinách s kopiemi a pracovními listy. Dnes jsme podrobněji rozebírali příklady typu -5+(-8)-(-7).

středa 23. ledna 2008

Vlastnosti sčítání/odčítání

S dětmi jsme cvičili sčítání a odčítání celých čísel, ukazovali jsme si i jak lze odstranit v některýcgh případech závorky kolem celého čísla. Za úkol si mají děti zkontrolovat například pomocí kalkulačky příklady na papíru, které dostaly a do sešitu si přepsat a spočítat příklady, kde prohodí pořadí členů v příkladu (např -3+5 prohodí na 5+(-3); -6-5 prohodí na 5-(-6)). Jako dobrovolný úkol je vytvořit DOMINO na příklady s celými čísly.

pondělí 21. ledna 2008

Opačná čísla

Ve čtvrtek jsme psali pololetní práci, kterou jsme na páteční hodině opravovali. Na čtvrteční hodině jsme si povídali o opačných číslech a odpovídali na dotazy "kolik je nezáporných čísel mezi -5 a 8" a podobně, vše s pomocí číselné osy. Na úterý 22. ledna mají děti za úkol vyrobit si číselnou osu od -20 do 20 a jako dobrovolný úkol najít pomocí internetu seznam průměrných měsíčních teplot na dvou místech na Zemi (např. Praha a Káhira) a seřadit je podle hodnot od nejmenších do největší. Na páteční hodině také bylo dětem oznámeno konečné hodnocení v pololetí.

úterý 15. ledna 2008

Příprava na pololetní práci

Dnes jsme s dětmi probrali druhy úloh, které se objeví zítra v kontrolní práci. Dával jsem důraz, aby si děti samy prošly témata, která jim moc nejdou a tím lépe věděly, na co se mají na zítřek připravit. Jako domácí přípravu doporučuji, aby si děti prošly úlohy 83/3;84/2,3;85/7a,b;85/10;103/3;111/10;98/1a.

pátek 11. ledna 2008

Celá čísla - úvod

Dnes jsme si řekli, co jsou záporná, kladná, nezáporná, nekladná čísla. Řešili jsme jen jednoduchou úlohu na srovnání čísel, s dětmi jsme diskutovali i o složených číslech. Na písemku jsme zopakovali úlohu na aritmetický průměr. Na úterní hodině budeme jen opakovat na středeční písemku, ve středu rán opíšeme kontrolní práci. Za domácí úkol je projít si školní sešit i starší domácí úkoly a připravit si dotazy na tu látku, která dětem moc nejde, abychom se v úterý měli o čem bavit ... :-)

středa 9. ledna 2008

Úhly - shrnutí

Dnes jsme si opravovali včerejší písemku na rýsování obdélníka, osy a uhlopříčky. Pracovali jsme s pracovním listem, ten byl zadán i jako DOBROVOLNÝ domácí úkol. Jako povinný úkol je do domácího sešitu desetkrát napsat symboly pro alfa, beta, gama a delta. Děti také dostaly seznam témat pro kontrolní práci, kterou budeme psát ve středu 16. ledna

Seznam témat
x převody jednotek délky a obsahu
x sčítání, odčítání, násobení desetinných čísel, písemné dělení jen jednociferným číslem
x slovní úloha s desetinnými čísly, aritmetický průměr
x měření velikosti úhlu, sčítání a odčítání velikostí úhlů
x rýsování trojúhelníku, čtverce a obdélníku, osy úhlu, grafické sčítání úhlů

úterý 8. ledna 2008

Test - osa úhlu

Děti dnes dostaly za úkol narýsovat obdélník s jednou osou a uhlopříčkou a změřit úhel mezi osou a uhlopříčkou. Úloha byla složitá zejména kvůli pouhému slovnímu zadání, i když náčrtky byly na tabuli. Za úkol si tedy děti měly narýsovat tuto úlohu do domácího sešitu, ve středu téma úhlů ukončíme a budeme pokračovat tématem celá čísla.

pátek 4. ledna 2008

Jak rýsovat úhly konkrétní velikosti bez úhloměru

Dnes jsme si povídali o tom, jak narýsovat úhly normálních velikostí bez úhloměru - tedy 30, 45, 60, 90 stupňů. K mnoha konstrukcím se používá přenášení úhlu, osy úhlu, konstrukce rovnostranného trojúhelníku nebo čtverce. Za domácí úkol mají děti do školního sešitu dodělat konstrukci úhlu 75 stupňů bez úhloměru.

čtvrtek 3. ledna 2008

Osa úhlu

Krásný nový rok! Dnes jsme si povídali o ose úhlu, zopakovali jsme si i pojem osa úsečky. Používejte všichni pojmy jako průsečík kružnic, rameno úhlu, polopřímka - obrázky jsou sice zřejmé, ale musíme se naučit i jejich popis. Ve školním sešitě by děti měly mít narýsovaný pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník s osami vnitřních úhlů a změřenými velikostmi vnitřních úhlů. Za domácí úkol je cvičení 6/106. PF 2008