pátek 19. prosince 2008

Krásné Vánoce!

:-) :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

neděle 7. prosince 2008

Shodnost trojúhelníků

V pondělí píšeme písemku na shodnost trojúhelníků dle vět SSS a SUS, za úkol byly úlohy 4 a 6/98-99. Vybraní žáci se rozhodli účastnit se soutěže PIKOMAT, termín MO je v březnu 2009. Minulý týden jsme cvičili zápisy geometrických konstrukcí.

pátek 28. listopadu 2008

Matematické soutěže

Někteří žáci mne požádali o zadání některých matematických soutěží. Po společné dohodě jsme nakonec vybrali PIKOMAT z Brna, viz. http://www.pikomat.net/index.php?id=uvod Tam je aktuálně termín odevzdání úloh 8. prosince. Zájemci mohou také řešit matematickou olympiádu, kategorie Z7, viz. letak. Tam je termín domácího kola na počátku března. Zájemci o jakékoliv soutěže dostanou mou podporu, vše se počítá i do hodnocení v matematice. Další soutěže jsou
PIKOMAT MFF UK
PIKOMAT Kralupy
KOKOS

středa 26. listopadu 2008

Shodnost, geometrické konstrukce

Po dlouhé odmlce krátká zpráva o dění v matematice. Učíme se geometrické zápisy, začínáme látku o shodnosti geometrických útvarů. Tento týden jsou testy na zápisy geometrických konstrukcí. Na internetu je aktualizace hodnocení.

pondělí 10. listopadu 2008

Příprava na čtvrtletní práci

Tento týden ve čtvrtek budeme psát čtvrtletní práci. Témata jsou následující, ke každému uvádím odkaz na příklad v učebnici, kde se žáci mohou procvičit. Rovnice se zlomky (90/7), smíšená čísla a složené zlomky (viz. pracovní listy např. (3/2+2/3)/(2-1/2) ), převody jednotek 28/2, objemy a povrchy (29/9,29/12), trojúhelníky (25/12, 25/90). Na úterní hodinu si děti mají přinést rýsovací potřeby, veškeré úkoly na tento týden jsou dobrovolné, každý se připravuje dle svých možností na čtvrtletní práci.

pátek 24. října 2008

Složené zlomky a rovnice

Tento týden jsme uzavírali téma zlomků a rovnic. Ve čtvrtek jsme se naučili o složených zlomcích, děti dostaly za úkol na dobu do 3/11 vypracovat povinně (na papír nebo domácího sešitu) cvičení na str. 89/3,4. Doporučuji dětem pořídit si ještě jeden domácí sešit, pokud mají aktuálně domácí sešit u mne. Přeji všem krásné prázdniny a projektové dny. Rodiče zvu na konzultace, konzultuji v pondělí 3/11 od 17.00 do 18.00, potom ve středu odpoledne do 17.00 a pak od 19.00 cca do 20.00

středa 22. října 2008

KOnec rijna

K dnesnimu dni jsem obnovil vsechny znamky na online strance. DOkoncujeme opakovani ze seste tridy, tento tyden jsme so osvezovali rovnice a naucili jsme se resit rovnice se zlomky.
Domaci ukol bude zadan na dobu do 3/11, kdy bude dalsi hodina po podzimnich prazdninach.
Prosim rodice, aby mne vzdy kontaktovali v pripade jakehokoliv dotazu a potreby.

úterý 14. října 2008

Slovní úlohy objem

V pondělí i dnes jsme opakovali převody jednotek a počítali slovní úlohy na objem. Za DCV bylo na středu zadáno cvičení 737, jehož zadání jsme s dětmi opisovali při hodině do sešitu. Na středu je plánována písemka na převody jednotek, ve čtvrtek na slovní úlohu na objem. V pondělí budeme psát celohodinovou písemku, opakovací z látky zopakované od začátku školního roku.
Doporučuji dětem nosit s sebou kalkulačku, pokud to bude v pokynech, mohou ji děti pro řešení úloh používat.

pátek 10. října 2008

Převody a soustava souřadnic

Opakovali jsme převody jednotek a práci se soustavou souřadnic. Za úkol je příklad 70/8a

úterý 30. září 2008

Zářijové opakování

Pod dlouhé odmlce se opět hlásím se stránkami o matematice pro 7A. Seznam známek je již aktivní, celé září jsme opakovali, zejména práci se zlomky. K látce se budeme průběžně vracet. Tento týden jsem začali opakovat již i látku těles, zejména převody jednotek a jednoduché slovní úlohy.

Systém úkolů - povinné ukoly budu zadávat maximálně dvakrát do týdně, ostatní úkoly jsou dobrovolné. Jako dobrovolný úkol se počítá i jakékoliv počítání, které žák doma provede a přinese ke kontrole. Žáci se musí naučit co největší sebekontrole při úkolech, při hodinách pak odpovídám na již konkrétní dotazy a příklady, které mi žáci přinesou.

Úkoly na středu 1/10 (bylo zadáno již v pondělí)
kdo má pracovní sešit M7 - základní - A-22 - alespoň 2 cvičení
kdo má pracovní sešit M7 - rošiřující - str. 33 - alespoň 2 cvičení
kdo nemá pracovní sešit - počítá 28/2 a 29/12 z učebnice

Upozorňuji, že jsme najeli na režim, každou hodinu písemka. Některé písemky jen archivuji a nedávám dětem k opravám, při nerozhodných známkách a nejasnostech v klasifikaci, se k písemkám budeme vracet.

Věřím, že se nám spoelčnými silami podaří zlepšit atmosféru ve třídě a těšit se ze znalostí z matematiky. Doučování tento rok neorganizuji, v individuálních případech mohou děti přijít a dohodnout se na konzultaci.

neděle 14. září 2008

Nový školní rok

S novým školním opět budeme používat tyto stránky. Tento týden jsem se svou třídou 6B do 19.9. na zážitkovém kurzu, děti 7A budou na suplovaných hodinách opakovat zlomky. Na třídních schůzkách bylo celé třídě doporučeno používat k domácí přípravě pracovní sešit, autor Kočí. Lze půjčit od učitele k okopírování. Přeji dětem mnoho úspěchů v novém školním roce.

pondělí 9. června 2008

Výsledky pololetní práce

Jsou zveřejněny výsledky pololetní práce a hodnocení dětí na konci školního roku. Žáci s nerozhodnou známkou si budou moci napsat opravu kontrolní práce během tohoto týdne. Doučování tuto středu opět je :-)

pátek 6. června 2008

Pololetní práce

Dne jsme psali písemnou práci. Zadání si děti mohly vzít domů, doporučuji nalepit do sešitu. V příštím týdnu práci opravíme a dětem sdělím hodnocení na vysvědčení. Upozorňuji, že děti se samy musí přihlásit, pokud usilují o lepší známku. Platí zatím známky předané na posledních třídních schůzkách, internetový přehled známek doplním po opravě pololetní práce

Obsah pololetní práce

Konstrukční úloha se zadaným trojúhelníkem, opsanou nebo vepsanou kružnicí – 169/6,7

Slovní úloha na společný násobek nebo dělitel – 152/8-12, 149/11 - 14

Jednoduchá rovnice – poslední čtvrtletní práce (viz. zadání internet) 62/20, 51/22, 78/16

Číselné počítání se zlomky a celými čísly, absolutní hodnota – 84/3,2, 86/1

Rozklad na součin prvočísel – viz. pracovní listy internet z 10. dubna 2008

Převody jednotek (obsah, délka, hustota) – 72/9c, 83/3

Písemka bude bez použití kalkulačky, pouze s tabulkou prvočísel, která bude na tabuli nebo dětem rozdána.

středa 4. června 2008

Opakování

Dnes jsme opakovali a psali písemku na konstrukční úlohu. Zítra budeme procvičovat na páteční pololetní práci, děti si mají připravit dotazy. Úlohy v písemce budou odpovídat seznamu, který dostaly děti na včerejší hodině. Témata byla oznámena již na konci minulého týdne. Za DCV je povinnosti připravit si dotazy k obsahu pololetn práce, za dobrovolný úkol je udělat úlohu 6 z listu, který děti dostaly včera.

sobota 31. května 2008

Online hry na zlomky

Několik tipů na hry se zlomky

http://www.aaamath.com/fra43b-comparefractud.html
Porovnávání zlomků, klikáš na START, objeví se ti vlevo a vpravo zlomky a ty klikneš na příslušné znaménko <, >, =. Nezapomeň převádět na společného jmenovatele.

http://www.visualfractions.com/FindGrampy.html
Hledání zlomku na číselné ose.

http://www.visualfractions.com/CookiesF.html
Sečti kousky koláče, aby ti nakonec žádné nezbyly!!!

http://www.mrnussbaum.com/icecream/index.html
SLožitější ovládání, ale procvičení se sčítáním zlomků při prodeji zmrzliny.

Dokončování zlomků

V úterý s dětmi budeme dokončovat téma zlomky, zkusíme si nějaké slovní úlohy. Ve středu a čtvrtek budeme opakovat na kontrolní práci, kterou budeme psát v pátek 6. června. V pátek jsme psali písemku na číselné operace se zlomky, děti si za domácí úkol mají udělat opravu příkladů, které si napsali do školního sešitu. V kontrolní práci budou tyto příklady: konstrukční úloha se zadaným trojúhelníkem, opsanou nebo vepsanou kružnicí; slovní úloha na společný násobek nebo dělitel; jednoduchá rovnice; číselné počítání se zlomky a celými čísly, absolutní hodnota; rozklad na prvočísla. Doporučuji dětem si do úterní hodiny projít příklady z internetu na stránce http://m6a.blogspot.com/2008/04/opakovn-ped-tvrtletn-prac.html, v úterý si s dětmi řekneme, jak se dobře připravit na zbývající látku. Prosím rodiče i děti, aby se při jakýchkoliv nejasnostech (hodnocení dětí, styl naší práce v matematice a podobně) hned ozývali emailem nebo osobní návštěvou. Věřím, že poslední látku na zlomky děti zvládají uspokojivě, hodně z nich si přidělává práci a nepozužívá TIPY a TRIKY, které v sešitě máme - například převedení zlomku na základní tvar před počítáním příkladu nebo použití křížového pravidla jen v případech, kdy jeden jmenovatel není násobkem druhého.

neděle 25. května 2008

Sčítání zlomků

V pátek jsme psali krátký test na sčítání zlomků s předešlým opakováním. Dvě úlohy mají děti opsané z tabule za domácí úkol. Pro procvičení operací se zlomky jsem našel na internetu počítadlo, které umí vyhodnotit příklad se zlomky. Například příklad 3 čtvrtiny plus čtyři pětiny se zapíše do formuláře na stránce http://www.helpwithfractions.com/fraction-calculator.html tak, jak ukazuje obrázek níže. Na sčítání/odčítání zlomků si napíšeme opět v úterý.Na stránce http://nlvm.usu.edu/en/nav/frames_asid_106_g_2_t_1.html najdete online průvodce sčítáním zlomků, v prvním oknu máte převést na společného jmenovatele, v druhém okně provádíte samotné sčítání.

čtvrtek 15. května 2008

Úpravy zlomků

Dnes jsme u počítače procvičovali základní úpravy zlomků - rošzšiřování, krácení, úpravy na základní tvar, porovnávání. Za DCV na zítřek dobrovolný je dodělat test pro spolužáky na úlohy se zlomky, za povinný - prohlédnout si opravený pracovní list ze včerejší hodiny a podle něj se připravit na zítřejší písemku.

středa 14. května 2008

Základní tvary zlomků

Včera a dnes jsme procvičovali základní pojmy kolem zlomků - krácení, rozšiřování, základní tvar, společný jmenovatel, procvičení porovnávání. Dětem dělá obtíže zlomky znázorňovat na číselné ose, budeme ještě procvičovat. Za DCV na dnes byl pracovní list A47, v hodině jsme pracovali s listem A45, za dcv povinné na čtvrtek je úloha 8 z listu A46.

středa 7. května 2008

Zlomky

Dnes jsme si vysvětlovali porovnávání zlomků, za DCV je cv. 26/9 povinně. Dobrovolnýúkol je, porovnat mezi sebou zlomky ze cvičení 26/9cd (je potřeba rozšiřovat, aby se zlomky daly porovnat). Látku dělitelnosti jsme ukončili, dnes byla ještě jedna písemka na toto téma.

středa 30. dubna 2008

Ukončení dělitelnost

Dnes jsme psali závěrečnou písemku na dělitelnost, v příštím týdnu budeme procvičovat práci se zlomky. Za domácí úkol děti mají nakreslit co nejzajímavěji nějaké 3 různé zlomky do sešitu (např. jednu polovinu jako polovinu souměrného útvaru a podobně).

úterý 29. dubna 2008

Dělitelnost - shrnutí

Dnes jsme probrali, co jsou soudělná čísla a ukázali si nějaké příklady. Opakovali jsme na zitřejší písemku, příklady 155/6ab, 149/9ab, 152/7ab, slovní úloha na odjezdy tramvají např. 149/11. Procvičovali jsme tak téma společných násobků i dělitelů, příští týden nás čeká opakování tématu zlomky, které potom budeme probírat většinu času v květnu.

středa 23. dubna 2008

Nejmenší společný násobek

Na páteční hodině jsme opravovali čtvrtletní práci. V úterý jsme si povídali o nejmenším společném násobku, za úkol bylo 148/6 na středu. Ve středu jsme psali krátkou písemku na rovnice, řešili slovní úlohy na nejmenší společný násobek. Na pátek děti mají odevzdat ve školním sešitě opravu kontrolní práce, průběžně v týdnu odpovídáme na nejasnosti kolem úloh obsažených v práci.

středa 16. dubna 2008

Čtvrtletní práce

Dnes jsme psali čtvrtletní práci, její zadání zde najdete.




pátek 11. dubna 2008

Opakování před čtvrtletní prací

Dnes jsme opravovali písemku a pracovali na úlohách, které budou ve středu ve čtvrtletní práci. Ukázkové úlohy i jejich řešení, jak je děti vyřešily v hodině, najdete zde v blogu. Ohledně známek - na stránce http://hodnoceni6a.zde.cz/najdete pro představu strukturu známek ve třetím čtvrtletí, pokud byste chtěli vědět kód vašeho syna/dcery, napište mi prosím email. Bohužel se nemohu dostavit na konzultační hodiny 14/4, proto jakékoliv dotazy směřujte na mne emailem, můžeme se dohodnout i na jiných termínech konzultace.
Děti písemku píší ve středu 16/4, ráno před tím, jako každou středu, bude matematické setkání v učebně 106 od 7.00, opakování bude na hodině 15/4, děti dostaly za úkol vyřešit úlohy z dnešního papíru (autotest, který je zde na blogu i vyřešen) a přijít na úterní hodinu s co nejvíce dotazy. Hezký víkend!









čtvrtek 10. dubna 2008

Rozklad na součin prvočísel

Dnes jsme procvičovali rozklady na prvočísla, děti měly za úkol v hodině spočítat úlohy 145/1, 141/1[nahoře],6, budu ve školním sešitě kontrolovat. Za domácí úkol na pátek je oprava pracovních listů z minulých hodin, zde jsou ke stažení. V úterý budeme opakovat na čtvrtletní práci, kterou budeme psát ve středu!




středa 9. dubna 2008

Znaky dělitelnosti

Dnes jsme si probrali znaky dělitelnosti čísel 2,3,5,10. Za DCV na pátek je dodělat opravu pracovních listů, se kterými děti pracovaly na hodinách 1/4, 2/4 a 4/4. Tyto listy si mají vložit do školního sešitu a na páteční hodině mi odevzdat ke kontrole. Čtvrtletní práci budeme psát ve středu 16. dubna. Omlouvám se, v pondělí 14. dubna se nemohu dostavit na konzultační hodiny, prosím kontaktujte mne, pokud máte potřebu získat více informací o chování a prospěchu Vaší ratolesti :-)

úterý 8. dubna 2008

Násobek, dělitel, prvočísla

S omluvou za delší odmlku Vás seznámím s programem v matematice v minulém týdnu. Začali jsme pracovat na tématu násobků a dělitelů. V úterý a na středeční suplované hodině jsme pracovali na pracovním listě A42 a A43, definovali jsme si pojem prvočísla. Ve čtvrtek jsme pracovali se slovními úlohami ze sbírek rozdaných přímo v hodině, v pátek děti pracovaly na pracovním listu na téma prvočísla, A47 a A48. KOntrolní práci budeme psát ve středu 16. dubna, s dětmi budeme opakovat na následujících hodinách. Opravené listy chci od dětí do pátku, budu dokončení úkolů kontrolovat. Doučování tuto středu je. Omlouvám se, v pondělí 14. dubna se nemohu dostavit na konzultační hodiny, prosím kontaktujte mne, pokud máte potřebu získat více informací o chování a prospěchu Vaší ratolesti :-)

pátek 28. března 2008

Převody jednotek hustoty

Na základě dohody s panem učitelem Řehákem jsem s dětmi ve čtvrtek probral postup při převodech jednotech hustoty, děti by měly mít v sešitech přehlednou tabulku a dělali jsme si výklad, jak jsme se ke koeficientům v tabulce dostali. Na hodině jsme se vrátili k pracovnímu listu z úterka a středy, děti mají za úkol, pokud si chtějí opravit známku, do úterka 1. dubna mi list předělat, opkud konstrukce nejdou dělat již přímo do listu, trojúhelníky je možné přenést na papír nebo domácího sešitu a pracovat tam. Na závěr hodiny jsme pracovali s kopií trojúhelníka a začali jsme řešit úlohu, která byla zadána jako úkol na pátek 28. března. Pozor, v úterý 2. dubna není ranní doučování, které bývá pravidelně každou středu od 7.00 !!!

úterý 25. března 2008

Závěr trojúhelníky

Dnes jsme pracovali s pracovním listem a rýsovali jsme trojúhelník zadaný vnitřním úhlem a velikostí dvou stran tento úhel svírající. Zítřejší hodina bude suplovaná, děti budou pracovní list dodělávat. Za DCV je provést si kontrolu ve školním sešitě, měl by tam být obrázek soustavy souřadnic ve které jsou trojúhelníky (LIBOVOLNÉ) dle jediného kritéria - ABC je tupoúhlý, KLM je pravoúhlý a PQR je rovnoramenný. Dětem byla vysvětlena hra á lá LODĚ, kterou mohou s danými trojúhelníky dělat. SOustava by měla mít na ose x i y hodnoty od -5 do 5.
Pro online procvičení doporučuji kliknout na stránce v angličtině na odkazy CARTESIAN COORDINATES nebo COORDINATE SYSTEM.
Zde vkládám jedno z možných řešení domácího úkolu - děti by měly mít ve čtverečkovaném sešitě.


čtvrtek 20. března 2008

Soustava souřadnic

Dnes Jája připravila hru na soustavu souřadnic. Před hrou jsme si zopakovali hlavní problémy z posledních písemek, některé děti psaly i opravu. Téma trojúhelník uzavřeme několika posledními úlohami, čeká nás téma dělitelnosti. Hezké Velikonoce!!

pátek 14. března 2008

Dokončení tématu trojúhelník

V úterý jsme měli hodinu s CABRI, hodně dětí chybělo, byl turnaj v basketballu. CABRI si můžete stáhnout v demo verzi, našel jsem zatím jen anglickou verzi. Lze 30 dní užívat naplno, dále vždy jen na 15 min, pak program spadne, nepůjde v něm ukládat. Popis instalace je v článku níže. Na demonstraci dětem to ale může stačit, ještě to sám prozkouším.
Ve středu jsme si povídali o soustavě souřadnic a rýsovali jsme základní úlohy - výšky, těžnice, kružnice opsaná a vepsaná. Ve čtvrtek jsme psali písemku na počty a opakovali na geometrickou písemku, která byla v pátek.
Úkol nebyl zadán v pátek žádný, základní starostrí žáka by měl být vzorový sešit z geometrie, bez linek, kde budou narýsovány správně všechny zmíněné konstrukce. Jako dobrovolné úkoly bylo průběžně zadávano - oprava čtvrtečního testu (zad(ání si děti mohly vzít), 174/5 (do soustavy souřadnic, P[-1,3], Q[3,0]. Sešity budu kontrolovat po dokončení celého celku z geometrie.

Pokyny k instalace CABRI

Na stránce http://download.cabri.com/data/cabri2plus/142/cabri2plus_142_English-UK.exe si můžete stáhnout DEMO verzi programu, v té nepůjde ukládat. Žádostí o TRIAL verzi získáte verzi, ve které budete moci jeden měsíc využít všechny funkčnosti programu. Po instalaci souboru se Vám objeví následující dialog, kde klikněte na "I do not have a "Purchase serial number"", dále na tlačítko TRIAL.



Vyplňte následující dialog podle tohoto vzoru, políčka s hvězdičkou jsou povinná.


Do emailu Vám přijde aktivační klíč, který vložíte do následujícího pole. Tuto aktivaci můžete udělat průběžně kdykoliv, pokud ji chcete přeskočit (příchod emailu může chvilku trvat) klikněte na ENTER KEY LATER.


Program pak už jen spustíte, v následujícím obrázku máte ukázáno, kde si vyberete češtinu jako hlavní jazyk instalace.

neděle 9. března 2008

Těžnice, výšky

Vysvětlovali jsme si během hodin 6/3 a 7/3 co je těžnice a co výška. Rýsovali jsme konstrukce do sešitu, za správnost obsahu sešitu byly děti ohodnoceny v pátek. V pátek jsem také psali opakovací písemku na počty. Domácí úkol nebyl zadán.
Upozorňuji, že každou středu od 7.00 jsem k dispozici ve škole, děti mohou přijít opakovat si matematiku i bez ohlášení, většinou to probíhá formou odpovědí na otázky dětí a řešení příkladů-úkolů, které dětem nešly. Základem je ale, aby se děti ptaly přímo při hodinách, prostoru dostávají dostatek :-)

středa 5. března 2008

Kružnice vepsaná, opsaná

Na hodinách 4. a 5. března jsme rýsovali kružnice vepsané a opsané. Dnes jsme si ukazovali i speciální případy, tyto mají děti i za domácí úkol, pokud nestihly v hodině - rovnostranný trojúhelník o straně 6 cm a trojúhelník pravoúhlý s odvěsnou 5 cm. U obou mají děti sestrojit kružnici vepsanou i opsanou. Na dnešek byl úkol 169/6d. Zapisovali jsme si známky z písemky na počty, podobnou písemku budeme psát i tento pátek, děti co moc neuspěly mají za dobrovolný úkol si udělat opravu a na čtvrteční hodině se zeptat, co jim není jasné.
Pro představivost doporučuji si prohlédnout na internetu animace ke konstrukcím: kružnice vepsaná a kružnice opsaná
V pondělí 10. března budu připraven v konzultačních hodinách, upozorňuji, že budu ve škole až od 16.30!!
Ve čtvrtek 6.3. budu také vybírat od dětí úlohy z matematické olympiády.
Dnes ve středu 5.3. se mohou také děti účastnit školního kola pythagoridády od 14.00 do 15.00


úterý 26. února 2008

Předprazdninové hodiny

V předprázdninovém týdnu jsme probrali z geometrie témata trojúhelník, třídění trojúhelníků, trojúhelníková nerovnost. Opakovali jsme na páteční písemku z počtů formou hry, záznamy o úspěšných řešitelích najdete na Tajném blogu pro 6A. Po prázdninách budeme pokračovat v tématech z geometrie, písemky na počty budeme psát průběžně, cca jednou týdně. Řešitele matematické olympiády upozorňuji, že úlohy vyřešené podle pokynů musí odevzdat v týdnu po jarních prázdninách.

úterý 19. února 2008

Trojúhelník

Dnes jsme si uvedli téma k trojúhelníku, naučili jsme se dopočítávat vnitnřní a vnější úhly. Za domácí úkol je cvičení 111/12, za dobrovolný úkol je pexeso s rovnicemi ze stránky na anglickém BBC, děti ho dostaly z levelu1 vytištěné. V pátek jsme rovnice procvičovali i na příkladech s desetinnými čísly, ve čtvrtek jsme si dělali shrnutí látky celých čísel. Tento pátek budeme psát shrnující písemku na práci s desetinnými a celými čísly. Opakovat budeme ve středu i čtvrtek, ve středu ráno je možné doučování od 7.00 ráno, které probíhá průběžně celý rok.

středa 13. února 2008

Jednoduché rovnice

Dnes jsme se učili pracovat s jednoduchými rovnicemi se zápornými čísly. Děti by ve školním sešitě měly mít opsanou tabulku ze cvičebnice (kterou jsme pouze na hodinu rozdávali) a mít vyřešené rovnice z této cvičebnice. Opakovali jsme také práci se závorkami a postupy při příkladech se zápornými čísly. Za DCV je udělat si pořádně opravu do školního sešitu písemky z pátku, při klasifikaci i opravě jsem se v několika případech spletl, proto s dětmi budeme plošně psát opravu zítra, známku z pátku nepočítám, reklamace opravy písemky jsem individuálně řešil.

úterý 12. února 2008

Opakování - celá čísla

V pátek při suplované hodině děti psaly písemku, nedopadla u všech výtečně, proto si tento čtvrtek napíšeme opravu. Za domácí úkol bylo dodělat z rozdaného listu první dvě úlohy povinně, třetí složitější úloha byla jako dobrovolný úkol. Dnes - úterý - je hodina bohužel opět suplovaná (pan učitel je na konferenci k projektu www.emapps.com. Děti si opraví písemku do školního sešitu a budou pracovat s procvičovací tabulkou na základní početní operace. Ve středu se koukneme na jednoduché rovnice.

čtvrtek 7. února 2008

Opakování celá čísla

Dnes jsme opakovali komplexně úlohy na celá čísla, zítra bude při suplované hodině písemka, i na absolutní hodnotu. Jako dobrovolný úkol byla z rozdaného listu slovní úloha 10.

středa 6. února 2008

Opakování celá čísla

Na včerejší hodině jsme opakovali úlohy na absolutní hodnotu, prohloubili jsme si práci s násobením, dělením, sčítáním a odčítáním celých čísel. Dnes jsme hráli BINGO, při kterém jsme sčítali a odčítali záporná čísla. Za domácí úkol je dodělat z rozdaného papíru úlohu 139/13, jako dobrovolný je úkol 12,8 na stejném listu. V pátek budeme psát shrnující písemku na celá čísla, na čtvrteční hodině budeme opakovat.

čtvrtek 31. ledna 2008

Násobení celých čísel

Dnes jsme v hodině matematiky i IKV opakovali sčítání a odčítání celých čísel, u počítačů pomocí excelu. Vysvětlovali jsme si pravidla, jak psát čísla pod sebe a pomáhat si při složitějších příkladech. Zároveň jsme si udělali malý úvod do násobení celých čísel. Psali jsme i krátkou písemku na +/-. Za domácí úkol je z rozdaného pracovního listu úloha 1 a 2.
Chci všem dětem poděkovat za práci, kterou v hodinách odvádějí zejména sami pro sebe. Věřím, že plněním domácích úkolů a tím, že se děti ozvou, pokud bude s něčím problém, dokážeme výsledek každého jednotlivce do konce druhého pololetí postupně zlepšovat. :-) Za odměnu obrázek fraktálu, obrázku, který vytváří počítač na základě matematických rovnic.

úterý 29. ledna 2008

Absolutní hodnota

Dnes jsme s dětmi znovu probrali příklady s absolutní hodnotou, za domácí úkol mají spočítat příklady, které jsme opsali z tabule, najdete i ZDE. POtom děti v excelu pracovali se dvěmi soubory. DO jednoho mi měli vepsat domácí úlohu se čtvercem a zkontrolovat si, zdali měly součty připravené dobře a odeslat mi emailem. Viz. soubor čtverec. Všichni měli pracovat se souborem čísla, který za děti sám kontroloval, jestli výpočty s celými čísly jsou správně nebo ne.

pondělí 28. ledna 2008

Procvičování sčítání, odčítání

Psali jsme v pátek písemku, počítali jsme úlohy ze sbírek. Řešili jsme hlavolam, jak do tabulky 3x3 vepsat číslice 1 až 9, každou maximálně jednou, k číslicím dopíšeme znaménka. Na okraj tabulky si napíšeme součty vždy tří číslic v každém řádku, sloupci i dvou uhlopříčkách. Tyto součty (celkem 8 čísel) také sečtětě! Vítězem našeho hlavolamu bude ten, komu se podaří vepsat čísla do tabulky tak, aby tento závěrečný součet byl co nejmenší. Tento hlavolam byl také za domácí úkol na úterý.

čtvrtek 24. ledna 2008

Bojujeme s celými čísly

Tak jsme opět počítali s celými čísly, zítra zkusíme krátký test na toto téma. Jako dobrovolný úkol je vypracování domina. Děti nemají látku v žádné učebnici, proto pracujeme v hodinách s kopiemi a pracovními listy. Dnes jsme podrobněji rozebírali příklady typu -5+(-8)-(-7).

středa 23. ledna 2008

Vlastnosti sčítání/odčítání

S dětmi jsme cvičili sčítání a odčítání celých čísel, ukazovali jsme si i jak lze odstranit v některýcgh případech závorky kolem celého čísla. Za úkol si mají děti zkontrolovat například pomocí kalkulačky příklady na papíru, které dostaly a do sešitu si přepsat a spočítat příklady, kde prohodí pořadí členů v příkladu (např -3+5 prohodí na 5+(-3); -6-5 prohodí na 5-(-6)). Jako dobrovolný úkol je vytvořit DOMINO na příklady s celými čísly.

pondělí 21. ledna 2008

Opačná čísla

Ve čtvrtek jsme psali pololetní práci, kterou jsme na páteční hodině opravovali. Na čtvrteční hodině jsme si povídali o opačných číslech a odpovídali na dotazy "kolik je nezáporných čísel mezi -5 a 8" a podobně, vše s pomocí číselné osy. Na úterý 22. ledna mají děti za úkol vyrobit si číselnou osu od -20 do 20 a jako dobrovolný úkol najít pomocí internetu seznam průměrných měsíčních teplot na dvou místech na Zemi (např. Praha a Káhira) a seřadit je podle hodnot od nejmenších do největší. Na páteční hodině také bylo dětem oznámeno konečné hodnocení v pololetí.

úterý 15. ledna 2008

Příprava na pololetní práci

Dnes jsme s dětmi probrali druhy úloh, které se objeví zítra v kontrolní práci. Dával jsem důraz, aby si děti samy prošly témata, která jim moc nejdou a tím lépe věděly, na co se mají na zítřek připravit. Jako domácí přípravu doporučuji, aby si děti prošly úlohy 83/3;84/2,3;85/7a,b;85/10;103/3;111/10;98/1a.

pátek 11. ledna 2008

Celá čísla - úvod

Dnes jsme si řekli, co jsou záporná, kladná, nezáporná, nekladná čísla. Řešili jsme jen jednoduchou úlohu na srovnání čísel, s dětmi jsme diskutovali i o složených číslech. Na písemku jsme zopakovali úlohu na aritmetický průměr. Na úterní hodině budeme jen opakovat na středeční písemku, ve středu rán opíšeme kontrolní práci. Za domácí úkol je projít si školní sešit i starší domácí úkoly a připravit si dotazy na tu látku, která dětem moc nejde, abychom se v úterý měli o čem bavit ... :-)

středa 9. ledna 2008

Úhly - shrnutí

Dnes jsme si opravovali včerejší písemku na rýsování obdélníka, osy a uhlopříčky. Pracovali jsme s pracovním listem, ten byl zadán i jako DOBROVOLNÝ domácí úkol. Jako povinný úkol je do domácího sešitu desetkrát napsat symboly pro alfa, beta, gama a delta. Děti také dostaly seznam témat pro kontrolní práci, kterou budeme psát ve středu 16. ledna

Seznam témat
x převody jednotek délky a obsahu
x sčítání, odčítání, násobení desetinných čísel, písemné dělení jen jednociferným číslem
x slovní úloha s desetinnými čísly, aritmetický průměr
x měření velikosti úhlu, sčítání a odčítání velikostí úhlů
x rýsování trojúhelníku, čtverce a obdélníku, osy úhlu, grafické sčítání úhlů

úterý 8. ledna 2008

Test - osa úhlu

Děti dnes dostaly za úkol narýsovat obdélník s jednou osou a uhlopříčkou a změřit úhel mezi osou a uhlopříčkou. Úloha byla složitá zejména kvůli pouhému slovnímu zadání, i když náčrtky byly na tabuli. Za úkol si tedy děti měly narýsovat tuto úlohu do domácího sešitu, ve středu téma úhlů ukončíme a budeme pokračovat tématem celá čísla.

pátek 4. ledna 2008

Jak rýsovat úhly konkrétní velikosti bez úhloměru

Dnes jsme si povídali o tom, jak narýsovat úhly normálních velikostí bez úhloměru - tedy 30, 45, 60, 90 stupňů. K mnoha konstrukcím se používá přenášení úhlu, osy úhlu, konstrukce rovnostranného trojúhelníku nebo čtverce. Za domácí úkol mají děti do školního sešitu dodělat konstrukci úhlu 75 stupňů bez úhloměru.

čtvrtek 3. ledna 2008

Osa úhlu

Krásný nový rok! Dnes jsme si povídali o ose úhlu, zopakovali jsme si i pojem osa úsečky. Používejte všichni pojmy jako průsečík kružnic, rameno úhlu, polopřímka - obrázky jsou sice zřejmé, ale musíme se naučit i jejich popis. Ve školním sešitě by děti měly mít narýsovaný pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník s osami vnitřních úhlů a změřenými velikostmi vnitřních úhlů. Za domácí úkol je cvičení 6/106. PF 2008